بانوی آب وآیینه

حضرت فاطمه(س)، در آستانه طلوع فجر روز جمعه، بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت، مکه معظمه را به نور دیده خویش منور ساخته و پا به عرصه وجود نهاد.

ایشان در سن حدود هشت سالگی همراه علی(ع) به مدینه مهاجرت کرد و در سال دوم هجرت، در آغاز ماه ذی‌حجه، با علی(ع) ازدواج کرد و دارای پنج فرزند به نام‌های حسن، حسین، زینب، ام کلثوم و محسن(ع) گردید.

ایشان بین نماز مغرب و عشا، در 13 یا 15 جمادی الاول، ‌یا سوم جمادی‌الثانی سال 11 هجرى، در سن 18 سالگی در مدینه به شهادت رسید.

برای حضرت، 22 لقب و اسم شمرده شده است که به برخی از آنها اشاره می‌شود:

فاطمه، بتول، ‌زهرا، سیده، عذرا، حوراء، طاهره، راضیه، زکیه، مرضیه، محدثه، صدیقه، هانیه، رضیه، انسیه.

مهریه حضرت زهرا(س)، «مهر السنّه» بوده است یعنی حدود 500 درهم نقره.

حضرت، جهیزیه مختصر و ساده‌ای داشته‌اند که تمام ظروف آن از سفال بوده است؛ لذا پیامبر فرمودند: «خدایا! به زندگی قومی که گران‌مایه‌ترین ظروفشان از سفال است برکت بده!»

حضرت رضا(ع) در مورد راز نام‌گذاری حضرت زهرا به فاطمه(س)‌ فرمود: از پدرانم از رسول خدا نقل شده که فرمود: «من از این رو دخترم را فاطمه(س)‌ نامیدم که خداوند فاطمه(س)‌ و هرکس را که او را دوست دارد، از آتش دوزخ دور سازد»

 


/ 10 نظر / 25 بازدید
nobody

ممنون از اطلاعاتی که گذاشتید

صبا

این روزهاخیلی به یادتم.توهم خیلی منودعاکن

سارا

الهی که خود خانوم حاجت دلامونو بده.......آمین

cissy

امیدوارم به حاجت دلت برسی عزیز دلم یه بوسسسسسسسسسس گنده از طرف من و نینی به تو دوست خوبم[ماچ]

سيد حسين

سلام ببخشيد که دارم با اسپمر کامنت مي فرستم و از اين که جاي يه کامنت رو تو کامنت دونيه شما عزيز دل تنگ کردم معذرت مي خوام. اميدوارم صفحه وبت رو ببينم. نظرت رو در مورد موضوع وبم مي خواستم بدونم البته اگر مايل بودي در (نظر سنجي) منتظر نظر باروني و بيابونيت هم هستم.

nazanin167

مثل همیشه زیباست خیلی زیبا. مهتاب جون من تو رو به اندازه نوشته هات و نوشته هات رو اندازه خودت دوست دارم. امیدوارم خدا هر آرزویی که داری براورده کنه.[رویا]

مسعود

سلام از مطلبتون ممنونم خیلی بهم کمک کرد من با مطلبی پیرامون فراماسونری به روزم خوشحال میشم که نظرتون رو بدونم

سرخ و سبز

السلام علی الفاطمة الزهرا الصدیقة الشهیدة